Ako spoznať spoľahlivú 3D tlačiareň?

Aj cesta môže byť cieľ, spieva sa v obľúbenej piesni – a pokiaľ ste nadšencom a zo súčiastok skladáte či vylepšujete vlastnú hobby 3D tlačiareň, je to bezpochyby pravda. Pokiaľ však k 3D tlačiarni pristupujete ako k nástroju, ktorý vám pomáha zhmotniť nápad či dokonca zaisťuje výrobu dôležitých dielov, napríklad pre podporu výroby v priemysle či na urobenie operácie v zdravotníctve, získavajú na dôležitosti prevádzkové vlastnosti tlačiarne a jej príslušenstva.

Pokiaľ to s 3D tlačou myslíte vážne a potrebujete sa na ňu spoľahnúť, skúste pri výbere zariadenia zvážiť všetky kľúčové vlastnosti, zďaleka nie len kúpnu cenu. Napríklad:

  • prevádzkovú spoľahlivosť (vlastný test, zákazkový výtlačok na vyhliadnutej tlačiarni, referencie a recenzie, povesť značky),
  • predvídateľnosť a opakovateľnosť tlače (aj po dvadsiaty krát získate rovnako kvalitný výtlačok, navyše včas a podľa plánu),
  • previazanosť a odladenosť hardvéru, softvéru a materiálov (z danej tlačiarne rýchlo získate maximum),
  • potrebné funkcie (pokročilé možnosti znamenajú vyšší užívateľský komfort, obmedzenie ľudskej chyby, tvarovú slobodu apod. – viď tiež nižšie),
  • rozšíriteľnosť (prídavné moduly, ľahko prepojená ďalšia tlačiareň v budúcnosti atď.),
  • rýchlu a účinnú podporu (od tej komunitnej u hobby stavebníc až po ústretový servis s technickou podporou dodávateľa u zariadení pre profesionálov a firmy, kde sa každá minúta počíta),
  • univerzálnosť tlačiarne (napr. otvorenosť pre širokú ponuku náročnejších materiálov externých výrobcov),
  • návratnosť investície (neváhajte sa poradiť so špecialistami, aby vybraná technológia a tlačiareň zodpovedali zamýšľanému projektu),
  • pomer možnosti/cena (výhodná kúpa je tá, s ktorou nepodstrelíte, ani zbytočne neprestrelíte),
  • prevádzkové náklady (nenechajte sa zaskočiť napríklad nečakane rozsiahlym servisom a drahým spotrebným materiálom),
  • vlastná tlačiareň vs. zákazková tlač (externé služby sa vám budú hodiť aj nárazovo, pokiaľ budete potrebovať technológiu, ktorú práve nemáte a ešte sa vám ju neoplatí kupovať),
  • bezpečnosť (zariadenie musí byť schválené pre prevádzku v EÚ, ideálne certifikované výrobcom pre prevádzku bez trvalého dozoru).

Naše tipy:

Spoľahlivosť a predvídateľnosť: Pokiaľ sa môžete spoľahnúť, že 3D tlačiareň vyrobí, čo má, ste schopní lepšie plánovať a výrazne šetriť čas aj ďalšie prostriedky. Nie je nič horšie, ako keď namiesto odovzdania výtlačku zákazníkovi, do výroby či napríklad na schvaľovaciu poradu prichádzate na prázdno, aj keď ste výrobu zadali včas. Aj keď je 3D tlač výrobný proces, ktorý sa kvôli veľkému počtu premenných aj ľudskému faktoru nemôže chváliť 100 % úspešnosťou, v posledných rokoch sa jeho spoľahlivosť výrazne zvyšuje – a to nielen u nákladných produkčných strojov, ale tiež u kvalitných stolných 3D tlačiarní pre náročných užívateľov a profesionálov. V mnohých oblastiach použitia ide o úplne zrelú technológiu.

Prevádzková spoľahlivosť súvisí s kvalitou hardvéru, softvéru aj s nastavením materiálov, užívateľskou prívetivosťou, robustnosťou vyhotovenia, často aj s otvorenosťou, univerzálnosťou ( ak potrebujete pracovať s novými materiálmi) a rozšíriteľnosťou (pokiaľ z pôvodnej jednej tlačiarne budujete vzájomne spolupracujúcu tlačovú farmu). Pretože aj 3D tlačiareň je elektrické a mechanické zariadenie, potrebuje tiež pravidelnú údržbu a výrazným podoprením spoľahlivosti býva aj možnosť rýchlej technickej podpory, servisu a dodávky náhradných dielov od lokálneho dodávateľa, ideálne priamo spolupracujúceho s výrobcom.

 

Užívateľská prívetivosť a prístupný softvér: U kvalitných tlačiarní – a platí to aj pre tie stolné – našťastie už dávno odzvonilo situáciám, kedy ste novú tlačiareň hodiny uvádzali do prevádzky a nad nezrozumiteľným návodom laborovali, ako dospieť k prvej vydarenej tlači. Dnešné zariadenia sú za pár okamihov po vybalení nachystané, spravidla užívateľa prevedú všetkými potrebnými operáciami, ideálne na farebnom dotykovom displeji pre jeho maximálny komfort (príklad takej tlačiarne na videu ►). Aj keď vás neskôr, keď budete mať všetky postupy zažité, niekto vyruší, vďaka týmto sprievodcom sa ľahko vrátite späť, kde ste boli, a nebudete sa tak zdržiavať užívateľskými chybami. Softvér pre prípravu 3D tlače, dodávaný vo valnej väčšine bezplatne (a tu a tam aj pod otvorenou licenciou), býva dnes veľmi prívetivý a u najkvalitnejších riešení priamo zviazaný s materiálmi nielen danej značky, ale tiež externých výrobcov.

Vďaka mnohým užitočným snímačom vás tlačiareň informuje, ak máte omylom nachystaný zlý materiál či napríklad zlý priemer trysky, že materiál pri práci dochádza a je potrebné ho doplniť, že niečo iné čaká na vaše rozhodnutie. Priebeh tlače si môžete na diaľku skontrolovať, u niektorých metód tlače aj vizuálne cez zabudovanú kamerku. Informácie o prerušení či dokončení tlače môžu doraziť na vaše mobilné zariadenie, výtlačky i spotrebu materiálu za posledné obdobie si môžete skontrolovať cez webový prehliadač a podobne. V prípade tlačových fariem sa dve a viac tlačiarní dokáže podeliť o tlačovú frontu (dopredu nachystané tlačové úlohy) podľa toho, ktorá je skôr voľná a pripravená na ďalšiu prácu. Aj keď by sa zdalo, že za taký komfort je zbytočné priplácať, opak je pravdou – hlavne v produkčnom prostredí, kedy každé obmedzenie možnosti vzniku ľudskej chyby hrá kľúčovú úlohu. Navyše si dodatočne priplácať ani nemusíte – kvalitné tlačiarne majú komfortné funkcie pre užívateľov už v základe pripravené. A to aj pre celé pracovné tímy, ktoré sa o tlačiareň či tlačiarne delia v ostrej prevádzke.

Tvarová sloboda a dodatočné úpravy výtlačkov: 3D tlačiarne dnes dokážu vyrobiť aj diely a celé zostavy, ktoré by ste tradičnými metódami (obrábaním, vstrekovaním do foriem apod.) nezískali. Konštruktéri a návrhári tak získavajú obrovskú slobodu navrhovať komplikované tvary, dutiny s premenným tvarom apod. Má to ale jeden háčik – pretože tlačený materiál nejde pokladať do vzduchu, hlavne u základných metód potrebujete súbežne tlačiť aj dočasné podpery, ktoré po vytlačení musíte odstrániť. Pretože ide o opakujúcu sa, únavnú a časovo náročnú činnosť, dnešné tlačiarne pre náročnejších užívateľov a podniky už ponúkajú množstvo riešení. U 3D tlače z termoplastov dokážu viacmateriálové tlačiarne súbežne tlačiť z hlavného aj podporného materiálu, ktorý je buď mäkší a ľahko odlomiteľný, alebo rovno rozpustný, napríklad aj v obyčajnej vode (ukážka rozpustného PVA vo videu ►). Najnovšie stolové 3D tlačiarne živíc síce z podstaty veci môžu tlačiť len z jedného materiálu súčasne, zato s technológiou LFS natoľko vylepšili automatické generovanie dočasných podper, že ich na záver ľahko odtrhnete rukou.

Pokiaľ napriek tomu pravidelne využívate technológiu, kde je nutné podpery odstraňovať, prípadne aj upravovať povrch výtlačkov, súčasným trendom (predovšetkým pre podnikových zákazníkov a 3D tlačové centrá) sú plne automatizované riešenia na dokončovacie práce (príklad na videu ►). Oplatia sa s väčším objemom výtlačkov, vracajú sa hlavne na dramatickom zmenšení potreby únavnej ľudskej práce.