Kde nájsť modely pre 3D tlač?

Možnosť chytiť si konečne vlastný nápad – zhmotnený vďaka 3D tlači – je jednou z najviac motivujúcich chvíľ pre nejedného konštruktéra, dizajnéra, modelára aj domáceho inovátora. Čo keď si však chcete vytlačiť niečo zaujímavé, ale s 3D modelovaním si ešte netykáte? Alebo potrebujete získať nejakú súčiastku či príslušenstvo, ktoré už pred vami niekto možno vymodeloval a zdieľal s ostatnými on-line? Využiť dnes môžete veľké množstvo služieb a komunitných portálov s miliónmi modelov, z ktorých mnohé sú vám dostupné (väčšinou pre nekomerčné účely) úplne bezplatne, najčastejšie pod otvorenou licenciou Creative Commons. Rovnako tak môžete sami zdieľať vlastné modely ostatným a dívať sa, ako rôzne po svete pomáhajú ostatným, alebo napríklad len pobavia. Predtým ako sa pozrieme na najznámejšie portály zdieľajúce 3D modely, pozrime sa na niektoré tipy užitočné hlavne pre začiatočníkov s 3D tlačou.

Naše tipy:

Nie všetko, čo nájdete on-line na stiahnutie pre 3D tlač, je tiež autorom dopredu dôkladne vyskúšané. Niektoré modely sa vám tak nemusia hneď podariť vytlačiť, iné sa hodia pre iný typ tlačiarne či pre veľmi skúsených ľudí, ktorí poznajú tajomstvá pokročilých nastavení a prípravy tlače. Pozrite sa vždy na hodnotenie modelu a autora, jeho odporúčania aj komentáre tých, ktorí už tlačili pred vami. Nie raz si ušetríte hodiny práce a získate lepší výtlačok.

Rešpektujte autorské práva tých, ktorí 3D modely pripravili a zverejnili. Často za tým stoja hodiny a dni práce, skúseností či ladenia. Na každom kvalitnom portáli sú požiadavky autora uvedené priamo pri modeli na stiahnutie. Nie všetko, čo si stiahnete, je možné použiť neobmedzene. Niekedy stačí uviesť meno autora, inokedy nesmiete do modelu zasahovať a ďalej ho zdieľať, často sú modely určené len pre nekomerčné použitie či vyžadujú platbu pred stiahnutím. Čím viac sa autori a 3D tlačiari budú vzájomne rešpektovať, tým viac zaujímavých modelov nás v budúcnosti čaká na vyskúšanie.

Thingiverse.com
Dodnes najrozsiahlejší portál na svete ponúkajúci stiahnutie aj publikovanie modelov vo formáte STL určených priamo k 3D tlači.

MyMiniFactory.com
Pokiaľ vás zaujímajú hlavne figúrky pre stolové hry či umelecké motívy, tu nájdete tú správnu komunitu zdieľajúcu platené aj bezplatné modely pre 3D tlač.

Pinshape.com
Ďalší z tradičných portálov venujúcich sa všetkým 3D tlačiarom, ktorí si svoje výtvory nechcú nechávať len pre seba.

Cults3D.com
Množstvo modelov pre 3D tlač rozčlenených do prehľadných skupín činí z tohto portálu obľúbené miesto hobby užívateľov.

PrusaPrinters.org/prints
Tiež povestne zapálená hobby komunita okolo najznámejších stavebníc 3D tlačiarní sveta má po novom svoje obľúbené miesto zdieľania modelov pre 3D tlač.

YouMagine.com
Hľadáte 3D model, ale stále nenachádzate ten pravý? Nezabudnite navštíviť ani tento tradičný portál s vernou komunitou 3D tlačiarov.

HeroForge.com
Unikátna a veľmi prepracovaná služba pre milovníkov Dračieho brlohu a stolových hier. Svojich hrdinov si do detailov vytvoríte sami – priamo v okne prehliadača.

GrabCAD.com
Portál vyhľadávaný predovšetkým konštruktérmi, ktorí zdieľajú aj celé zostavy, často s textúrou. Pre tlač je modely spravidla nutné upraviť v 3D CAD systéme.

CGtrader.com
Ak zháňate vysoko kvalitnú 3D grafiku alebo model pre 3D tlač a nevadí vám, že si za kvalitu tu a tam priplatíte, tu nájdete veľmi vydarené predlohy.

TurboSquid.com
Detailné modely predovšetkým pre profesionálne 3D vizualizácie a multimédia. Nájdete tu však aj predlohy vhodné pre 3D tlač.

3Dwarehouse.SketchUp.com
Okolo prístupného modelára SketchUp, ktorý môžete zadarmo spustiť aj priamo v prehliadači, existuje tiež silná komunita modelárov zdieľajúcich svoju prácu.

STLfinder.com
Ak vás unavuje hľadať potrebný model pre 3D tlač na množstve samostatných portálov, skúste túto službu. Prehľadá za vás tie najznámejšie.