Tlač kovov zo strún na cievkach (Metal FFF)

Aj keď už môžeme lacno tlačiť diely z pevných a odolných kompozitov, pre svoje fyzikálne vlastnosti aj možnosti dodatočných úprav sú kovy často nenahraditeľné. Technológia Metal FFF nedávno priniesla všetko potrebné pre 3D tlač bežne veľkých dielov z kovov, často rýchlejšie a lacnejšie oproti tradičnému postupu realizácie. Aditívnu výrobu sprístupňuje aj tímom a firmám, ktoré si 3D tlač z kovov vlastnými silami doposiaľ nemohli dovoliť. Namiesto desiatok miliónov korún za zariadenie využívajúce vysoko výkonné lasery tu hovorím o znateľne nižších miliónoch korún za celú zostavu, vrátane tlačiarne, čistiacej nádrže a sintrovacej pece. Odpadá tiež kontaminácia pracoviska jemným práškom, pretože plnivo z kovového prášku je viazané dočasným termoplastovým spojivom a dodávané vo forme strún navinutých na cievkach – podobne ako u bežnej FFF/FDM tlače.

Materiál je po zahriatí v tryske po vrstvách nanášaný v tvare budúceho výtlačku. Model je adekvátne zväčšený, aby sa kompenzovalo jeho zmrštenie v ďalšej fáze výroby. Po dotlačení a vymytí časti spojiva v chemickom roztoku je výtlačok sintrovaný pri vysokej teplote v peci, kde dochádza k taveniu kovu do kompaktnej formy výsledného celokovového dielu (zvyšok spojiva je úplne vypálený). Funkčný kovový diel je pripravený na použitie. V prípade potreby môže byť povrchovo upravený rovnakými postupmi (pieskovaním, brúsením atď.) ako u iných metód 3D tlače kovov. Dočasné podpory je možné ľahko odstrániť vďaka keramickej separačnej vrstve tlačenej z druhej cievky. Celý postup si môžete prezrieť vo videu dole s českými titulkami.

Metal FFF (fáza 3D tlače)

Z výhod technológie Metal FFF:

  • lokálna digitálna výroba z kovov – diely vznikajú priamo v prevádzke, kde sú potrebné, bez zložitej logistiky a medziskladov,
  • oproti tradičným prístupom dostupnejšia metóda 3D tlače z kovov,
  • široká paleta v praxi overených materiálov – od nerezovej ocele až po odolné zliatiny ako Inconel,
  • tlač priamo z 3D modelu, bez nutnosti prípravy výkresovej dokumentácie,
  • možnosť dodatočných povrchových úprav ako u odliatkov či obrobkov,
  • voliteľné, na mieru vyvinuté originálne príslušenstvo (umývačka, sintrovacia pec apod.).

Z obmedzení technológie Metal FFF:

  • viacfázový postup výroby (3D tlač, chemický kúpeľ, sintrovanie),
  • vstupná investícia do príslušenstva, vrátane sintrovacej pece,
  • dodatočné povrchové úpravy pre náročné aplikácie (zhodné s ďalšími metódami 3D tlače kovov).

Najobľúbenejšie materiály:

Meď, Inconel 625, nerezová oceľ 17-4 PH (W.Nr. 1.4542), nástrojové ocele A2 (W.Nr 1.2363), D2 (W.Nr. 1.2379) a H13 (W.Nr. 1.2344).