Existuje 3D tlačiareň, ktorá zvládne všetko, čo potrebujem?

Nie. Aspoň pokiaľ nie sú vaše predstavy veľmi úzko zamerané. Požiadavky na odolnosť, pevnosť aj farebnosť materiálu, rovnako ako na presnosť, rozmernosť, geometrickú zložitosť či cenu výtlačkov sú veľmi rôznorodé. Aj preto dnes môžete vyberať z desiatok technológií a metód 3D tlače. Každá má svoje silné aj slabšie stránky. To je ale (prekvapivo) dobrá správa. Môžete totiž nájsť presne tú technológiu a materiály, ktoré budú optimálne pre váš projekt. Napríklad aj s pomocou odborníkov z odboru.

.

Naše tipy:

Univerzálne metódy 3D tlače sú stále dostupnejšie a ich možnosti sa rozširujú. Spoľahlivé a všestranné stolné 3D tlačiarne termoplastov, živíc alebo kompozitov sa výborne hodia pre prvé krôčiky s 3D tlačou aj k jej zavádzaniu do firiem. Nájdete ich ako u jednotlivcov, tak aj naprieč priemyslom. Navyše ich plne využijete tiež neskôr, pokiaľ v určitých oblastiach prejdete na viac špecializované tlačiarne, napríklad pre tlač kovov.

3D tlačové riešenia je možné ľahko rozširovať podľa toho, ako porastú vaše potreby. Jednak z pohľadu počtu tlačiarní, kedy dokážete výrazne zvýšiť kapacitu výroby, jednak z pohľadu kombinácií rôznych technológií a materiálov. Podobné kombinácie, napríklad 3D tlačených kompozitov a kovov, vedú k veľmi inteligentným riešeniam.

Ak začínate s 3D tlačou, nevyberajte jednu tlačiareň „na všetko“. Namiesto toho vytipujte oblasť, kde sa vám nasadenie prvej 3D tlačiarne efektívne vráti – od vývoja a výskumu po prototypovanie až po plne funkčné diely. (S nájdením takej oblasti vám rád pomôže niektorý z aplikačných inžinierov.) Ak potrebujete tu a tam niektorý výtlačok väčší či z ešte pokročilejšieho materiálu, ako zvládne vaša tlačiareň, využite možnosť zákazkovej 3D tlače.