Aký softvér k 3D tlači potrebujem?

Pre zrod akéhokoľvek výtlačku budete potrebovať povrchový 3D model. Predstavte si 3D tlačiareň ako výrobný nástroj, ktorý vám síce zhotoví požadovaný výtlačok sama, ale musí najskôr dostať údaje, z ktorých tlačí. Trojrozmernú predlohu získate napríklad modelovaním v tzv. 3D CAD systémoch (od tých bezplatných pre hobby využitie až po veľmi zložité systémy pre konštruktérov) či 3D skenovaním existujúceho objektu. Vystačiť si v začiatkoch tiež môžete s modelmi, ktoré zdieľa komunita nadšených inovátorov on-line.

O preklad trojrozmerného modelu do strojovej reči tlačiarne (tzv. g-kódu) sa stará aplikácia pre prípravu 3D tlače. Anglický názov „slicer“ (plátkovač) trefne vystihuje, čo aplikácia robí: rozdelí trojrozmerný model do jednotlivých vodorovných vrstiev užívateľom danej hrúbky a podľa ďalších parametrov ich prevedie na dráhy, ktoré potom vykonáva tryska pokladajúca materiál nad podložkou (v prípade FFF tlačiarní, avšak u množstva ďalších technológií je princíp podobný). U jednoduchších tlačiarní sa kód prenáša z počítača cez pamäťovú kartu, u moderných už pohodlne po sieti (LAN i Wi-Fi).

Naše tipy:

Kde vziať aplikáciu pre prípravu 3D tlače? U stolových aj priemyslových 3D tlačiarní je nepísaným pravidlom, že k tlačiarni dostávate tiež aplikáciu pre prípravu tlače nachystanú výrobcom pre konkrétny stroj. Väčšinou bezplatne, v niektorých prípadoch potom aj na základe predplatného.

Existujú univerzálne aplikácie pre prípravu tlače? Obzvlášť u stolových FFF/FDM tlačiarní existujú veľmi šikovné a univerzálne aplikácie dodnes dostupné bezplatne na stiahnutie. Môžete si s nimi nachystať výtlačky pre stovky rôznych 3D tlačiarní – napríklad populárne a stále prepracovanejšie Cura pre jedno- aj dvojmateriálovú tlač z termoplastov.

Čo keď potrebujem 3D model upraviť? Jednoduchšie úpravy povrchových modelov (vo formátoch STL, OBJ, 3MF apod.) – napríklad zmenšenie počtu povrchových trojuholníkov, rozrezanie na časti, kontrolu a opravu spojitosti povrchu – zvládnu aj základné, bezplatne dostupné aplikácie. Pre Windows 10 je k dispozícii napríklad praktický 3D Builder.