Koľko stojí 3D tlačiareň?

Každý z nás má od 3D tlače iné očakávania – pravdepodobne tiež každý dostane výrazne inú odpoveď, ak má nám k niečomu byť. Aj keď sa to z všeobecných médií občas môže zdať, pojem 3D tlačiareň neoznačuje len univerzálne stolné zariadenie v cene maximálne niekoľko desiatok tisíc korún. Naopak, cenové rozpätie dnes siaha od niekoľko stoviek EUR (!) za lacné stavebnice tlačiarní importované bez potrebných certifikácií z Ázie až cca po vyššie desiatky až stovky tisíc za špičkové riešenia pre letectvo a kozmonautiku, ktoré si poradia s veľkými výtlačkami zo špeciálnych zliatin pre raketové motory. Je len na nás, aký výtlačok potrebujeme, aké vlastnosti má spĺňať a aký rozpočet máte na investíciu do 3D tlače k dispozícii.

Naše tipy:

Najdostupnejšie 3D tlačiarne sú hobby stavebnice stolných 3D tlačiarní na tavené termoplasty. Tie menej kvalitné si môžete kúpiť z Číny už za pár stoviek, ale my vám ich neodporúčame – napríklad pre veľkú lotériu s kvalitou spracovania, veľmi často chýbajúcu certifikáciu pre prevádzku v Európe, problematickú technickú podporu aj nižšiu šancu uplatniť prípadné reklamácie. Nekvalitné a nespoľahlivé tlačiarne už nie jedného užívateľa od 3D tlače dokázali aj odradiť. (Nehľadiac na neustále pribúdajúce prípady, kedy snaha ušetriť na začiatku končí u nebezpečného zariadenia, ktoré dokáže spôsobiť zranenie či požiar.) Omnoho lepším variantom pre hobby použitie – stále za cenu dostupnú aj pre domáceho užívateľa – sú kvalitné stavebnice českého a európskeho pôvodu, za ktorými stoja dohľadateľné tímy vývojárov, šanca na objektívnu reklamáciu aj zázemie komunity užívateľov, s ktorou môžete konzultovať svoje prípadné problémy. Tieto tlačiarne si kúpite už za niekoľko stoviek až tisícov EUR.

Ak potrebujete tlačiť pre podnikanie, vo firme či v priemyselnej prevádzke, teda ste na výsledku tlače omnoho viac závislí, siahnite po dostupných 3D tlačiarňach, ktoré za o niečo viac peňazí ponúknu vyššiu spoľahlivosť, predvídateľnosť, užívateľský komfort, širší výber materiálov aj technickú podporou lokálneho dodávateľa. V prípade tlače z termoplastov a živíc sa stále ešte pohybujeme v čiastkach cca od 50 do 150 tisíc korún, resp. v nižších stovkách tisíc korún za špecializované 3D tlačiarne v stolnom vyhotovení, ale ich možnosti (napríklad viacemateriálová tlač) aj hodnota sú výrazne vyššie ako u hobby zariadení. Samotná cena týchto tlačiarní nakoniec nie je pre menšie tímy ani podniky to najdôležitejšie – omnoho viac ich zaujíma návratnosť investície a prevádzkové vlastnosti v čele so spoľahlivosťou. Návratnosť investície do stolných tlačiarní je prekvapivo krátka, bežne sa vracajú za niekoľko týždňov či mesiacov.

Hľadáte produkčné a priemyselné tlačiarne do podniku? Tu sa už ceny pohybujú od vyšších stoviek tisíc za produkčné stroje až po milióny, resp. desiatky miliónov za komplexné riešenia vrátane prevádzkového zázemia. Akokoľvek sa bežnému užívateľovi môže z takého cenového rozpätia zamotať hlava, aj tieto (viac či menej špecializované) tlačiarne dnes nachádzajú veľký odbyt a firmám sa ich nasadenie oplatí. Podobne ako pri nákupe iného drahého strojárenského vybavenia je fáza výberu omnoho dôkladnejšia a nároky na technickú podporu prísnejšie. Aj keď sme za krajinami západnej Európy v nasadení aditívnej výroby stále pozadu – napríklad aj kvôli konzervatívnemu prístupu v českom strojárstve alebo tradične neveľkej podpore moderných technológií na vládnej úrovni – veľké a špičkové 3D tlačiarne nájdete aj u nás. A stále viac. Nielen v priemysle a výrobe, ale tiež na univerzitách, vo výskume a vývoji, v zdravotníctve a podobne.

Oplatí sa kombinovať rôzne technológie 3D tlače a využiť čo najviac z možností každej jednotlivej tlačiarne zameranej na dané materiály, namiesto snahy kúpiť jednu univerzálnu tlačiareň na všetko, ktorá ale v dôsledku dokáže len od každého kúsok. Pokiaľ pre vás 3D tlač nie je len zábavou, je vhodné pozrieť sa po riešeniach pripravených do produkčného prostredia. Stoja síce viac, ale ponúkajú vyššiu spoľahlivosť, predvídateľnosť, opakovateľnosť, tímovú správu a ďalšie nevyhnutné vlastnosti. Vyššie investície sa pri správnom výbere rýchlo vracajú a čoskoro začínajú vyplácať. Ako spoznať kvalitnú 3D tlačiareň?